Oxid siričitý je jedovatý a vysoko dráždivý, často spomínaný ako znečisťovateľ ovzdušia.Je to plyn vznikajúci horením síry. Oxid siričitý je antioxidant, konzervant a prostriedok proti hnednutiu. Používa sa ako rastlinné bielidlo zabraňujúce zmenám farieb ovocia a zeleniny, ako dezinfekčný prostriedok v pivovaroch a ako bieliaca prísada. Zabraňuje rozširovaniu plesní a baktérií. Nemal by sa používať do mäsa a do potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu A, B1, pretože ničí vitamíny v potravinách. Oxid siričitý bráni zničeniu kyseliny askorbovej v ovocí a ovocných džúsoch.
Použitie
Používa sa ako konzervant, antioxidant a prostriedok proti hnednutiu do vína, kukuričného sirupu, želé, sušeného ovocia, džúsov, nealkoholických ovocných nápojov, pečiva, octu, výrobkov zo zemiakov, korenia a polievok. Pridáva sa aj pri výrobe džemov a marmelád. Ďalej sa používa ako bieliaca prísada do želatíny a na bielenie chmeľu, lecitínu, húb, orechov, lepidla a repného cukru.
Vplyv na živý organizmus
Pôsobí dráždivo na sliznice dýchacích ciest a na očné spojivky. V koncentráciách, v akých je produkovaný spaľovacím motorom, má škodlivý vplyv na centrálny nervový systém. V prírode znemožňuje fotosyntézu rastlín. Má bieliace účinky.
Nežiaduce účinky
Medzi potenciálne nežiaduce účinky vyvolané siričitanmi patrí bolesť žalúdka, bolesti hlavy, nevoľnosť a problémy astmatického typu. Sú dokumentované prípady smrti astmatických pacientov. Pri testovaní účinkov siričitanov na zvieratách bol zistený výskyt žalúdočných vredov pri požití látky. Inhalácia látky spôsobuje podráždenie dýchacích ciest a pri vysokej koncentrácii látky v ovzduší môže dôjsť k zaduseniu.
Výroba
Oxid siričitý sa vyrába synteticky zahrievaním rudy s obsahom síry.
Zdroj:
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E220
https://sk.wikipedia.org/wiki/Oxid_siri%C4%8Dit%C3%BD